Obszary badań

Badania nad spektrum autyzmu

Realizowane w naszym zespole projekty dotyczą m.in: (1) funkcjonowania rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu oraz (2) dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz wspierania osób ze spektrum, (3) cech autystycznych u osób z populacji ogólnej oraz ich powiązań z innymi charakterystykami psychologicznymi, (4) narzędzi diagnostycznych użytecznych w rozpoznawaniu spektrum autyzmu.

Dowiedz się więcej

Psychotraumatologia

Badania nad stresem traumatycznym, obejmujące zagadnienia psychospołecznych konsekwencji niekorzystnych doświadczeń z okresu dzieciństwa oraz na późniejszych etapach życia.

Dowiedz się więcej

Badania nad funkcjonowaniem osób głuchych i językiem migowym

W Katedrze Psychologii Zdrowia i Rehabilitacji funkcjonuje Pracownia Badań nad Polskim Językiem Migowym i Komunikacją Głuchych. Celem naszej pracowni jest prowadzenie badań nad społecznymi i kulturowymi aspektami społeczności głuchych i słabosłyszących oraz ich języka i komunikacji.

Dowiedz się więcej

Interakcje rodzic-dziecko

Interakcje rodzic-dziecko są podstawowym kontekstem rozwoju człowieka w pierwszych latach życia. Analiza interakcji pozwala nam lepiej zrozumieć mechanizmy typowego i zaburzonego rozwoju oraz ustalić, w jaki sposób można wspierać zarówno rozwój dziecka, jak również funkcjonowanie rodzica poprzez kształtowanie interakcji rodzic-dziecko.

Dowiedz się więcej

Psychospołeczne aspekty przestępstw seksualnych i przemocy związanej z płcią (gender-based violence)

W naszych badaniach skupiamy się na psychospołecznych aspektach przestępstw seksualnych, jak mity na temat zgwałceń i obwinianie ofiar zgwałceń. Poszukujemy udowodnionych naukowo metod edukacji związanej z przeciwdziałaniem przestępstwom seksualnym i przemocy związanej z płcią (gender-based violence).

Dowiedz się więcej