Nowe granty SONATA dla naukowców z Wydziału Psychologii

Nowe granty NCN Sonata dla naukowców z Wydziału Psychologii UW

 

Z radością informujemy o sukcesie naszych naukowców – dr Karolina Muszyńska oraz dr Wiktor Soral otrzymali dofinansowanie na prowadzenie badań w ramach programu Narodowego Centrum Nauki SONATA 18. Nasi badacze znaleźli się tym samym pośród 19 laureatów tego prestiżowego wyróżnienia realizujących granty na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Dr Muszyńska otrzymała 1 245 200,00 zł na realizację projektu badawczego „Zawiłe związki między rozwojem leksykalnym i gramatycznym: podłużne badanie polskich dzieci jedno- i dwujęzycznych do wieku trzech lat z użyciem aplikacji mobilnej”. Pełny opis projektu znajdą Państwo w tym pliku, my natomiast przytaczamy fragment wstępu:

Niniejszy projekt ma na celu zbadanie związku między rozwojem leksykalnym i gramatycznym u dzieci w wieku od 18 do 36 miesięcy, które przyswajają jeden lub dwa języki. Chociaż wiadomo, że rozwój leksykalny i gramatyczny są ze sobą powiązane, zawiłości tego związku pozostają w dużej mierze niewyjaśnione. Wczesne badania uwzględniały głównie hipotezy jednokierunkowe (iż słownictwo wpływa na gramatykę lub na odwrót) i nie uwzględniały czynników, które mogłyby wpływać na rozwój obu obszarów. W międzyczasie coraz więcej badań wskazywało na dwukierunkowy związek między słownictwem a gramatyką: np. dzieci potrzebują szerokiego i różnorodnego słownictwa, aby móc wyodrębnić i uogólnić reguły gramatyczne, ale z drugiej strony nawet dzieci jeszcze nie mówiące są wrażliwe na informacje morfosyntaktyczne dostępne w języku który słyszą i wykorzystują te informacje aby zrozumieć znaczenia nowych słów.

 

Dr Soral zrealizuje projekt „Brak kontroli a tłumienie uprzedzeń. Rola kontroli poznawczej oraz wycofania wysiłku mentalnego”, na którego realizację NCN przyznało 1 058 053,00 zł. Z pełną informacją o projekcie mogą się Państwo zapoznać w tym pliku, z kolei poniżej znajdą Państwo fragment streszczenia:

W ramach niniejszego projektu sprawdzone zostanie, czy osoby doświadczające braku kontroli przejawiać będą większe trudności w tłumieniu uprzedzeń. Innymi słowy, czy będą one częściej wyrażać uprzedzone postawy, na przykład stosując mowę nienawiści, pomimo iż sytuacja wymagałaby od nich powstrzymania się od takich zachowań. Ludzie doświadczają braku kontroli wtedy, gdy podejmują wielokrotnie bezowocne wysiłki w celu dokonania zmiany w swoim życiu. Przykładowo, doświadczenie braku kontroli może pojawiać się u osób zmagających się z długotrwałym bezrobociem, problemami finansowymi, ciężką chorobą wykrytą u siebie lub u bliskiej osoby, trudnościami wychowawczymi, problemami w pracy lub szkole, itd. Często wyjście z takich sytuacji lub rozwiązanie problemów okazuje się dla nich niemożliwe lub bardzo trudne. Podobny stan psychologiczny może pojawiać się w trakcie klęsk żywiołowych lub epidemii, czyli sytuacji których kontrolować się praktycznie nie da.

 

Obojgu naszych naukowców serdecznie gratulujemy i z zainteresowaniem czekamy na wyniki ich badań!


Data publikacji: 31 maja 2023