Szanowni Państwo! W najbliższym czasie odbędzie się niezwykła uroczystość, na którą zapraszamy wszystkich członków naszej społeczności.
Uroczyste odnowienie doktoratu jest jedną z najważniejszych form uznania dorobku naukowego. 7 listopada Dziekan Wydziału Psychologii UW uhonoruje tym wyróżnieniem Profesora Janusza Reykowskiego, wybitnego psychologa, związanego z Uniwersytetem Warszawskim od początku swojej kariery naukowej.
To spotkanie wpisuje się w jubileusz 200-lecia Uniwersytetu oraz 100-lecia obecności psychologii na UW. Profesor Janusz Reykowski jest bowiem postacią szczególną w historii uczelni i Wydziału.
Związany z Uniwersytetem Warszawskim od początku swojej kariery naukowej, twórca wybitnych idei i niezwykłych, do dziś aktualnych koncepcji z zakresu psychologii emocji, motywacji, wartości oraz zachowań politycznych. Jego wkład w psychologię jest ogromny, nie tylko ze względu na imponujący dorobek publikacyjny, skuteczne starania w kierunku umiędzynarodowienia prac i myśli polskich badaczy, ale też wykształcenie wybitnych uczniów, pracujących dziś w Polsce i zagranicą, profesorów tytularnych i doktorów habilitowanych, kształcących kolejne pokolenia psychologów.
Profesor Janusz Reykowski to jeden z najwybitniejszych polskich psychologów, pionier psychologii politycznej w Polsce, wieloletni pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, twórca i wieloletni dyrektor Instytutu Psychologii PAN, współtwórca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, w latach 2004 -2006 przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej.
Profesor był ważnym uczestnikiem rozmów Okrągłego Stołu w 1989 roku, reprezentującym stronę rządową. Wraz z Profesorem Bronisławem Geremkiem prowadził podstolik polityczny, w którym wypracowano idee nowego systemu politycznego Polski. Środowisko psychologów politycznych i politologów bardzo wysoko ocenia wkład Profesora w pokojową transformację ustrojową Polski. Uznaniem dla jego roli były między innymi prestiżowe międzynarodowe nagrody Nevitt Stanford Award for International Society of Political Psychology (2000) i Morton Deutsch Award for Social Justice (2008).
Jego myśli i tezy charakteryzuje zdumiewająca ponadczasowość. W Potocznych wyobrażeniach o demokracji (1995, s. 53) Profesor pisze: – Dla ludzi, dla których wolność stanowi wartość uniwersalną, a więc nie ograniczoną do siebie i własnej grupy społecznej, ład demokratyczny stanowi niezbędną przesłankę jej realizacji.
Uroczystość odbędzie się 7 listopada 2016 roku, o godzinie 12.00, w Pałacu Kazimierzowskim (Kampus Centralny UW, Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927, Warszawa). Serdecznie zapraszamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Zainteresowanych prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: rsvp@psych.uw.edu.pl.