Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego
1 kwietnia 2023 r., godz. 10:00-16:00
Start: Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5
Podczas tego wydarzenia w ramach warsztatów prowadzonych przez prof. Macieja Hamana z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego będą Państwo mogli zastanowić się nad pytaniem „Po co nam mózg?”. Warsztaty odbędą się w godzinach 12:00-14:30, a więcej informacji znajduje się na stronie Dnia Odkrywców Kampusu Ochota.
Dodatkowe informacje:
Czy można zagiąć światło? Jakie tajemnice kryją w sobie zapachy? Co Hollywood ma wspólnego z mechaniką kwantową? Czy zwierzęta wodne rozróżniają kolory? Czy programy komputerowe stroją sobie z nas żarty? Ile prawdy tkwi w powiedzeniu „twardy jak skała”? Jak zaprojektować lek przeciwwirusowy? – na te, i wiele innych pytań, będzie można znaleźć odpowiedzi podczas kolejnej edycji Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW (DOKO), 1 kwietnia 2023. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie uczniów szkół średnich oraz ostatnich klas szkół podstawowych.
Startujemy o godz. 10:00 w budynku Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 5). 1 kwietnia to dzień żartów w wielu krajach na świecie – my mamy Prima Aprilis, Brytyjczycy Aprils Fool, Francuzi Poisson d’Avril. Podczas multiwykładu inaugurującego tegoroczną edycję DOKO postaramy się Was przekonać, że ,,Nauka to nie żart!’’, a nawet badania, które na pierwszy rzut oka wydają się ciut niepoważne, „to 100 procent nauki w nauce”. Przygotowaliśmy moc atrakcji: od wykładów z pokazami, przez wycieczki do laboratoriów, aż po samodzielnie wykonywane eksperymenty. A kto wie, może uśmiechnie się do Was szczęście i zostaniecie zwycięzcami tegorocznej gry terenowej?
Teleportacja, tunele czasoprzestrzenne, wieloświaty – mechanika kwantowa od lat inspiruje zarówno pisarzy science-fiction, jak i scenarzystów Hollywood. Czy kinowe hity, takie jak „Interstellar” są tylko filmową ułudą, czy mają szansę stać się naszą rzeczywistością? – temu zagadnieniu poświęcony będzie jeden z naszych wykładów popularnonaukowych. Dowiemy się, co wspólnego mają dwuwymiarowe kryształy, takie jak grafen z zabawą klockami LEGO, czy niepozorny napar herbaciany może być eliksirem młodości oraz, czy każdy problem matematyczny można rozwiązać.
Oferta warsztatów, jakie przygotowaliśmy na DOKO jest tak szeroka, że każdy wyjdzie z nich „nażarty” wiedzą. Sprawdzimy, jakie supermoce posiadają cyjanobakterie zwane sinicami, jak bada się mózg, ile prawdy tkwi w powiedzeniu „twardy jak skała” i dlaczego programy komputerowe stroją sobie z nas żarty. W strefie pokazów zajrzymy w głąb bursztynu, spróbujemy zagiąć światło, sprawdzimy, co kryje fascynujący świat pod naszymi stopami, czyli gleba i jak działa aparat USG.
Dobrej zabawy dostarczą na pewno samodzielnie wykonywane eksperymenty: będzie można wcielić się w rolę szalonego chemika i przyrodniczego Sherlocka Holmesa, poznać konstrukcję biohybrydowego „sztucznego liścia”, wykonać prześwietlenie za pomocą lampy rentgenowskiej, a nawet wziąć udział w symulacji aukcji!
Na uczestników DOKO czekają też emocjonujące wycieczki – to rzadka okazja, by zajrzeć do laboratoriów na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. W czasie wycieczki do Laboratorium Aparaturowego Cytometrii Przepływowej Wydziału Biologii przekonamy się, że nasz układ odpornościowy to wyspecjalizowany „BODYGUARD”, w Laboratorium Symulacji Systemów Chemicznych i Biologicznych CeNT dowiemy się, jak zaprojektować nowy lek przeciwwirusowy. Z kolei podczas wizyty w pracowni optyki geometrycznej, optyki okularowej oraz pracowni optometrycznej Wydziału Fizyki zobaczymy, jak powstają okulary.
Emocji niewątpliwie dostarczy też gra terenowa – jej uczestnicy zmierzą się z zagadkami z nauk matematyczno-przyrodniczych.
Podczas całego wydarzenia młodzież zainteresowana studiowaniem na Kampusie będzie mogła uzyskać wszelkie informacje z pierwszej ręki – studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem!
Czy to już wszystko? Wolne żarty! Na stronie internetowej wydarzenia doko.mimuw.edu.pl znajdziecie jeszcze wiele innych propozycji warsztatów, pokazów i wycieczek. Warto zawczasu zapoznać się z programem i wybrać najciekawsze naukowe atrakcje. Na część zajęć obowiązują zapisy, które będą realizowane także przez stronę doko.mimuw.edu.pl. Zapisy ruszają 25 marca.
W sprawie zapisów grupowych proszę pisać na adres doko@mimuw.edu.pl (zgłoszenia grup przyjmujemy od 20 marca).
Program ramowy:
• 10:00–11:30 – multiwykład ,,Nauka to nie żart!”
• 11:30–15:30 – wykłady popularnonaukowe, warsztaty, wizyty w laboratoriach, strefa pokazów, gra terenowa, quiz, stoiska informacyjne wydziałów i innych jednostek…
• 15:30-16:00 zakończenie i rozdanie nagród
Szczegółowy program i aktualności będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie wydarzenia doko.mimuw.edu.pl i na facebook.com/DOKOUW
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres doko@mimuw.edu.pl.
Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego to wspólne przedsięwzięcie Wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Psychologii i jednostek współpracujących: Centrum Nowych Technologii, Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów (Cyklotron), Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych i Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.