Wyniki konkursu w ramach projektu SONATA 16 „Co słychać? Komunikacja społeczna w autyzmie: podejście obliczeniowe”
29 października 2021Poniżej zamieszczamy wyniki w konkursie na stanowisko stypendysty w ramach projektu badawczego SONATA 16 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Co słychać? Komunikacja społeczna w autyzmie: podejście obliczeniowe” (2020/39/D/HS6/00809)”, ogłoszonego na naszej stronie we wcześniejszej informacji.
Zaproszenie na spotkanie z cyklu „Psychologia ma wpływ”
Psycholog w szkole – codzienna praca, wyzwania i rozwój
*Maria Snarska: psycholożka, terapeutka po czteroletnim szkoleniu systemowym i pierwszym stopniu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Psychologię ukończyłam w 2009 roku w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Pierwsze doświadczenia pracy z młodzieżą i rodzinami zdobyłam podczas dwuletniego stażu w Młodzieżowym Ośrodku Profilaktyki i Psychoterapii (MOP) w Warszawie i to właśnie to doświadczenie wyznaczyło kierunek mojego dalszego rozwoju, koncentrując go na działaniach wspierających młode osoby w kryzysie. Od sześciu lat pracuję jako psycholożka w szkole, od trzech lat jestem związana z I Społecznym Liceum ”Bednarska”, w którym praca (poza licznymi wyzwaniami) dostarcza mi wiele radości i satysfakcji.
Doktor Aleksandra Świderska laureatką konkursu BEETHOVEN CLASSIC 4
20 października 2021Zaproszenie na Seminarium psychologiczne
18 października 2021Poniżej przedstawiamy streszczenie wystąpienia.
Wiemy, że dotyk rodzica jest niezbędny, by niemowlę było zdrowe – ale w jaki sposób dotyk rodzica może wspierać rozwój poznawczy dziecka? Opowiem o swoich badaniach na ten temat przeprowadzonych w ramach doktoratu w Center for Brain and Cognitive Development (Birkbeck, University of London), we współpracy z firmą Procter & Gamble. W badaniach wzięło udział ponad 70 niemowląt w wieku od 6 do 13 miesięcy wraz z rodzicami. Rodzice wypełnili kwestionariusze oraz dzienniczki na temat swoich zachowań związanych z użyciem dotyku w interakcjach z niemowlęciem, ich zachowania zostały również zmierzone podczas interakcji z dzieckiem zaobserwowanych w laboratorium. Zmierzyliśmy również zachowania eksploracyjne niemowląt podczas zabawy zabawkami i w zadaniach eye-trackingowych, oraz poziom kortyzolu oraz oksytocyny u niemowląt przed i po interakcjach z rodzicami. W trakcie wystąpienia przedstawię wyniki naszych badań, oraz opowiem o wyzwaniach związanych z badaniem wpływu dotyku na rozwój dziecka, i moich doświadczeniach współpracy pomiędzy uniwersytetem a sektorem prywatnym.
Do spotkania można dołączyć za pośrednictwem ZOOMa. Udział nie wymaga rejestracji.
Profesor Maciej Stolarski laureatem nagrody naukowej POLITYKI 2021
Infrastruktura badawcza IDUB dostępna dla naukowców
Kierownikiem projektu, w ramach którego kupiono eye-trackery, jest dr Alicja Niedźwiecka z Wydziału Psychologii. Na zakup sprzętu otrzymała 202 tys. zł. Konkurs organizowany był w ramach działania IDUB I.4.2 „Fundusz odnawiania i rozwoju infrastruktury badawczej”, realizowanego w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego II „U podstaw mikro- i makroświata”.
Dr Niedźwiecka zachęca wszystkie zespoły badawcze zainteresowane wypożyczeniem eye-trackerów do kontaktu poprzez formularz dostępny online >> https://forms.gle/FzuhTH644bRrfdXm7