Uniwersytet Warszawski nie tylko wprowadza rozwiązania służące utrzymaniu możliwie najlepszych warunków nauczania i pracy w okresie pandemii, ale jest aktywny również w bezpośredniej walce z zagrożeniem wywołanym przez COVID-19. Społeczność UW wspiera w tych nadzwyczajnych okolicznościach m.in. medyków oraz inicjuje projekty naukowe dotyczące badań nad koronawirusem. 

Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego podjęli badania dotyczące psychologicznych aspektów i konsekwencji epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie. Utworzona została grupa badawcza integrująca naukowców z różnych dziedzin psychologii m.in. psychologii klinicznej osoby dorosłej, psychologii klinicznej dziecka i rodziny, psychologii zdrowia, psychologii rozwojowej, wychowawczej, neuropsychologii, psychologii społecznej i osobowości oraz psychologii ekonomicznej.

Naszym celem jest m.in. poszukiwanie czynników ochronnych i ryzyka występowania objawów depresji i lęku oraz trudności adaptacyjnych u dzieci oraz osób dorosłych, badania jakości życia i funkcjonowania społecznego w warunkach zmian sposobu komunikacji i rytmów dnia, rozwoju językowego dzieci w warunkach ograniczeń związanych z epidemią, badanie jakości życia i funkcjonowania neuropsychologicznego osób, które były zarażone koronawirusem, doświadczanych emocji i możliwości ich regulacji, identyfikacji czynników, sprzyjających działaniom prospołecznym oraz prewencyjnym w trakcie epidemii koronawirusa, zrozumienie uwarunkowań postaw społeczno-politycznych, postaw konsumenckich i zachowań ekonomicznych Polaków w trakcie trwania epidemii.

Koordynator grupy badawczej:
dr hab. Małgorzata Gambin, e-mail: mgambin@psych.uw.edu.pl

Zachęcamy również do polubienia profilu grupy na Facebooku i odwiedzenia dedykowanej zakładki, na której znajduje się lista realizowanych aktualnie projektów razem z powstającymi raportami: http://old.psych.uw.edu.pl/o-nas/psychological-aspects-of-the-epidemic/

 

Jednocześnie chcielibyśmy poprosić Państwa o wzięcie udziału w badaniach i wypełnienie poniższych ankiet. 

Razem mamy szansę pomóc nauce zrozumieć mechanizmy psychologiczne pozwalające na radzenie sobie z konsekwencjami pandemii koronawirusa. Dzięki badaniom dowiemy się jak funkcjonuje nasze społeczeństwo oraz jak możemy to funkcjonowanie polepszyć. 

Badania są całkowicie anonimowe. Rezygnacja z udziału w badaniu możliwa jest w dowolnym momencie. Nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami i nie wymaga podania powodu rezygnacji.

 


Data publikacji: 30 kwietnia 2020