Antropozoologia
ANTROPOZOOLOGIA – międzydziedzinowe studia przyrodniczo-humanistyczno-społeczne
KONCEPCJA STUDIÓW
Antropozoologia jest unikatowym kierunkiem współprowadzonym przez trzy Wydziały Uniwersytetu Warszawskiego: Wydział „Artes Liberales”, Wydział Biologii oraz Wydział Psychologii. Celem kształcenia jest uzyskanie interdyscyplinarnej, międzyobszarowej wiedzy i umiejętności z zakresu relacji człowiek-zwierzę od czasów najdawniejszych po współczesne. Absolwenci posiądą odpowiednią wiedzę biologiczną, psychologiczną i filozoficzną, aby zrozumieć społeczny i etyczny status zwierząt, ich eksploatację teraz i w przeszłości oraz ich obecność i sposoby przedstawiania w kulturze.
Moduły kształcenia zostały skonstruowane tak, by absolwenci dysponowali aktualną wiedzą dotyczącą podstaw etycznych i prawnych, a także uwarunkowań historycznych i kulturowych wykorzystywania i ochrony zwierząt w Polsce i na świecie oraz potrafili skutecznie i kompleksowo rozwiązywać trudne problemy współoddziaływania i współżycia ludzi i zwierząt wynikające z konfliktów interesów, wykazując się wrażliwością, kompetencjami oraz poszanowaniem podmiotowości i godności zwierzęcia.
Istotną rolę w programie odgrywają praktyki i projekty grupowe rozwijające umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne. Absolwenci mogą odbywać praktyki między innymi w ogrodach zoologicznych, schroniskach, parkach narodowych, organizacjach na rzecz zwierząt, urzędach i ośrodkach badawczych.
Przedmioty, w tym zajęcia laboratoryjne i terenowe prowadzone są przez trzy wydziały. Zajęcia odbywają się w następujących lokalizacjach:
- Wydział Biologii: Gmach Wydziału Biologii, ul. Miecznikowa 1 i w stacjach terenowych Wydziału Biologii na Mazurach
- Wydział Psychologii: Budynek Dydaktyczny, ul. Stawki 5/7
- Wydział „Artes Liberales”: budynki w okolicy Kampusu Centralnego UW, ul. Nowy Świat 69 oraz Krakowskie Przedmieście 1, a także w budynku Kolegium „Artes Liberales”, ul. Dobra 72 w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Studia mają na celu przekazanie studentom interdyscyplinarnej wiedzy o ludziach i zwierzętach z obszarów nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych oraz nauk o sztuce, a także rozwijanie umiejętności dostrzegania, opisywania i rozumienia zjawisk z pogranicza dziedzin. Łącząc różne dyscypliny wiedzy z zakresu humanistyki, nauk przyrodniczych i społecznych, studia te przygotowują do podejmowania wciąż nowych wyzwań i uczestnictwa w budowaniu relacji między ludźmi a zwierzętami, opartej na gruntownej wiedzy o zwierzętach i poszanowaniu ich interesów, dobrostanu i praw.
Absolwenci antropozoologii potrafią samodzielnie pogłębiać wiedzę, integrując fakty i zjawiska z różnych jej obszarów. Charakteryzują się otwartością i wrażliwością na otaczający ich świat oraz stosunek do zwierząt i ich traktowanie. Cechująca ich postawa otwartości jest oparta o integralną wiedzę z zakresu biologii, antropologii, psychologii, socjologii, prawa, historii, nauk o sztuce, nauk o kulturze i religii, literaturoznawstwa, filozofii i etyki. Absolwenci potrafią, przy użyciu odpowiednich narzędzi, analizować i kształtować interakcje ze zwierzętami, biorąc pod uwagę ich społeczny, kulturowy, historyczny, prawny, teologiczny, ekonomiczny i polityczny kontekst.
Absolwenci posiadają solidne podstawy do studiów magisterskich z elementami samodzielnej pracy badawczej zarówno w obszarze humanistyki, jak i na styku nauk społecznych, humanistycznych i przyrodniczych. Absolwenci potrafią pracować ze zwierzętami, budując z nimi relacje oparte na szacunku, zaufaniu, autonomii, otwartości, wzajemnym uczeniu się oraz zasadzie ochrony słabszej strony i dbałości o jej życie i dobrostan. Są przygotowani do pracy w instytucjach związanych ze sferą edukacji, kultury, turystyki, mediów i w organizacjach rozwiązujących problemy relacji ze zwierzętami w instytucjach samorządowych i pozarządowych.
KIEROWNIK DZIEKANATU:
dr Violetta Rączewska
raczewska@al.uw.edu.pl
tel. 22 55 25 910
SEKRETARIAT:
mgr Karolina Koper
Sprawy studenckie, zapisy na zajęcia, sprawy związane z dydaktyką (plany, sale, odwoływanie zajęć)
Sprawy stypendialne, finansowe, zajęcia świadczone i uzyskiwane
karolina.koper@al.uw.edu.pl
tel. 22 55 25 910, wew. 142
Harmonogram pracy Dziekanatu dydaktycznego
ADRES:
ul. Dobra 72
00-312 Warszawa
REKRUTACJA:
dr Violetta Rączewska
rekrutacja_az@al.uw.edu.pl
KOORDYNATORKA KIERUNKU ANTROPOZOOLOGIA:
dr Dorota Łagodzka
dorota.lagodzka@al.uw.edu.pl